Експедиція (0456) 34-51-01 | Донорський відділ (0456) 34-51-03 | Приймальна (0456) 34-50-01 | Головний лікар (0456) 34-51-02

Як здати кров

flamelogoСимволом родства, вірності, дружби, любові, сили й краси в народі завжди вважалась кров. «Кров з молоком» — так кажуть про сильних та красивих людей. «Ми з тобою однієї крові!» — казали герої відомої казки. Людина, яка володіє сильним, рухливим, врівноваженим типом нервової системи Гіппократ назвав сангвініком (від лат. sanguis — життєва сила, кров), тобто насиченим життєвою силой, кров’ю.

За науковим уявленням кров — разновид тканини организму людини та тварин,яка утворює його внутрішє середовище, має рідку консистенцію й складає до 8% маси тіла. Складається кров з двох основних компонентів — плазми (55 — 60%) та формених елементів (40 — 45%). Основна функція крові — транспортна донести в органи та тканини поживні речовини, кисень, гормони та вивести звідти весь відпрацьований матеріал; крім цього — іммунна функція і функція збереження постійності внутрішнього середовища організму. Организм живе, поки кров рухається по судинам тіла.

В процесі еволюції людина вижила в найважчих умовах зовнішнього середовища. Природа потурбувалась про людину та знарядила її резервами в багато разів перебільшуючими її потреби у сучасному світі. Відсутність расходування «запасів» организму призводить до хвороб накопичення (атеросклерозу, подагрі, ожирінню та інш.). Зниження темпів оновлення крові, особливо у чоловіків, веде до її «зістаренню», пониженню ферментативної та функціональної активності, в першу чергу червоних кров’яних клітин — еритроцитів. Роль оновлення крові лiкарі знали з давних часів та тому числені людські знедужання лікували дозованим кровопусканням. З часу відкриття умов сумісності крові різних людей стало можливим використання донорскої крові для рятування людського життя. В наш час кількість людей, врятованих донорською кров’ю, вже не перерахувати.

Зараз збір та зберігання крові забеспечують станції переливання крові з допомогою своїх добровільних помічників — донорів (віт лат. слова donare — подарунок, пожертва, благочинність). Донором крові чи плазми в нашій країні може стати кожний здоровий громадянин України у віці від 18 років, вагою не меньше 50 кг. Звичайно ж, наявність інфікування ВІЛ, вірусом гепатиту В, С, туберкульозом чи сифілисом являеться абсолютною забороною для донорства. Для виявлення несумлінних людей, носіїв інфекційних хвороб та зараженої крові, існує сильна лабораторна база й карантинний режим.

Недавно проведені процедури пірсінгу, татуювання, проколювання шкіри, голковколювання, а також переливання крові обмежують донорство, але через 12 місяців, за умови повного здоров’я, можна поновляти дачи крові. Інтервал між донорськими днями для чоловіків не меньше 60 діб, для жінок — не меньше 90. Таким чином, омоложувати кров та проводити безкоштовний контроль здоров’я жінки можуть 3–4, чоловіки 4–5 разів на рік.

Готуючись до дачі крові, необхідно знати декілька правил :

 • Напередодні, ввечері необхідно повечеряти, при цьому неможна вживати жирну, молочну їжу та напої, які містять алкоголь.
 • В день дачі крові бажано бути відпочившим, легко поснідати та не планувати на цей день яких-нібудь серьозних справ, інтенсивний фізичний труд, прийом алкоголю. Не бажано в цей день управляти транспортними засобами із-за емоційного збудження, яке буває, як правило, у всіх.
 • За 2 години до та 2 години після дачі крові курити небеспечно, як для себе, так і для того, кому попаде ваша кров.

Тепер про деякі мінуси донорства.

 • В день дачі крові, а також ще в один день за вибором, ви, скоріш за все, не побачитесь з співробітниками, однокурсниками, з колегами по работі, оскільки в свій законний вихідний на работу та/чи навчання ходити не прийнято.
 • Недивлячись на харчові вподобання та апетит, одразу після дачі крові вам видадуть визначену грошову компенсацію за харчування.
 • Неможна хворіти інфекційними захворюваннями, вживати наркотики, вести нездоровий спосіб життя.

Плюси донорства.

 • Ваша разова дача крові спасе два життя, приємно відчувати причастність до долей світу взагалі та до чужої долі в часності.
 • Донорів не так багато, приємно усвідомлювати, що ви — один з небагатьох. Це підвищує самооцінку.
 • Престиж. Бути здоровим нині модно, авторитетно, престижно, а у донори беруть тільки здорових людей. Приємно усім показати, що ви з їх числа.
 • Після дачі крові відчувається прилив нових сил — так проходить неспецифічна реакція оновлення организму.
 • Навіть одноразова дача крові оздорлюючи діє на організм. Оживлюється клітинний склад, переміщються рідини внутрішніх середовищ, стимулюється кровотворення.

При регулярному донорстві проходить омоложення організму, покращення діяльності іммунної системи, печінки, подшлункової залози, інших органів травлення, як наслідок — усуваються порушеня основного обміну, що являється сильним фактором профілактики захворювань серцево-судинної системи, всіх «хвороб накопичення» — атеросклерозу, подагри, ожиріння та інш.

Отже Ви вирішили стати донором. Вітаємо Вас з цім рішенням! На сторінці Де здати кров вказані лікарні та пункти прийому крові. Як здати? Спочатку прочитайте протипоказання до донорства, якщо все добре, робіть другий крок. Проглянувши сторінку категорії "Діти яких ви можете врятувати" обрати дитину, з Вашою групою крові. Наступний крок- зателефонувати мамі та запитати коли саме потрібна кров (щоб не приїхати у той час коли переливання не потребується). І самий важливий крок- приїхати та здати кров на користь дитини. Вітаємо Вас, з почесним званням - ДОНОР!

 

ДОНОРСТВО ТА ЗДОРОВ’Я

Кожному донору потрібно знати ці прості правила:

1. Донор повинен уникати інфекцій, що передаються через кров

У наш час в першу чергу це вірусні гепатити В і С та ВІЛ-інфекція. Щоб уникнути інфікування цими небезпечними захворюваннями, людина не повинна мати випадкових статевих контактів, а також не мати статевих контактів з тими, хто відноситься до так званої „групи ризику”; при будь-яких ін'єкціях використовувати тільки одноразові шприци. Відвідуючи стоматолога або іншого лікаря, до початку будь-яких маніпуляцій нагадаєте медперсоналу, що Ви є Донором, і попросите використовувати тільки одноразові або стерильні вироби. У перукарні, в манікюрному і косметичному салоні звернете увагу на те, чи стерилізуються інструменти

2. Дотримуйте покладені інтервали між дачами крові та її компонентів.

Для донорів розроблені спеціальні рекомендації, що стосуються інтервалів між дачами крові або плазми. Мета їх - зберегти здоров'я донора і не допустити, щоб дача крові заподіяла йому яку-небудь шкоду.

 • Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік, жінки - не більше 4 разів на рік. Після п'яти регулярних кроводач рекомендується робити перерву не менше 3 місяців.
 • Після дачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров.
 • Після дачі крові повинно пройти не менше 30 днів, перш ніж донор зможе здавати плазму.
 • Після дачі плазми повинно пройти не менше 14 днів, перш ніж донор зможе знову здавати плазму або кров. Донори (і чоловіки і жінки) можуть здавати плазму не більше 12 разів на рік.

3. У день, коли Ви здаєте кров або її компоненти, дотримуйте наступні рекомендації:

в день дачі крові обов'язково потрібно поснідати, до дачі крові не можна палити. Природно, що протягом декількох днів до цього слід утримуватися від спиртного;

не плануйте дачу крові безпосередньо перед іспитами, змаганнями, здачею проекту, на якийсь час особливо інтенсивного періоду роботи і т.п.

4. Правильно харчуйтеся: у раціоні донора завжди повинен бути присутнім білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові. Продукти, що містять білок - м'ясо, буряк, гречка, чечевиця, квасоля і всі боби, риба і ін.

Якщо Ви слідуватимете цим правилам і рекомендаціям лікаря, то донорство не заподіє Вам шкоди і стане порятунком для багатьох хворих.